Fényképek kategória bejegyzései

CE Cup – Magyar Nemzeti Bajnokság 2018

Véget ért a 2. Közép-Európa Kupa és a 38. Magyar Nemzeti Bajnokság, amiket Szegeden rendeztek meg. A tervezett 7 felszállásból ötöt sikerült végrehajtani, összesen 15 feladattal.

A 2. Közép-Európa Kupa győztesei

CE Cup winners

2. David LINEK (CZE), 1. Pavel MERÍNSKÝ (CZE), 3. MOLNÁR Péter (HUN)

A 38. Magyar Nemzeti Bajnokság győztese

NAGY Péter 38. Magyar Nemzeti Bajnokság nyertese

NAGY Péter 38. Magyar Nemzeti Hőlégballon Bajnokság nyertese

Részletes eredmények és a feladatlapok a rendezvény Elektronikus Hírdetőtáblájáról itt elérhetőek.

A pópa, Fedor Konyukhov és Ivan Menyaylo rekordja

A kazah határ előtt szálltak le ötvenöt óra után. Konyukhov tavaly egyedül körberepülte a Földet is a déli féltekén.

Ötvenöt óra tizennégy perc lett a hőlégballonozás új időtartamrekordja, akik pedig beállították: az orosz ortodox „pap-kalandor”, FedorKonyukhov és társa, Ivan Menyaylo.

Fotó: Andrey Chumakov

Felszállás után megfagy a ballonból elpárolgó nedvesség. Fotó: Andrey Chumakov

Tovább a folytatáshoz

Kármán-féle örvénysor avagy miért repülsz más irányba tereptárgyak mögött

Néhány napja a Belgian Balloon Trophy-ról látott fényképek között volt egy, ami hasonló megjegyzést kapott: „Kármán Tódor féle szél dolgozott”. Mit is jelent ez és mi történt?

Kármán-féle örvénysor következménye

A jelenség

Kármán-féle örvénysor animációÁramló, súrlódó folyadékba vagy gázba helyezett, nem kifejezetten áramvonalas test mögött örvénylő áramlás – örvénytér – keletkezik, amennyiben az áramlás sebessége elér egy adott, nagy sebességet. A test szélein az impulzusmomentum megmaradásának tétele miatt egymással ellentétes irányba forgó örvények jönnek létre, melyeket elég nagy forgási sebesség elérése esetén – tehetetlenségük folytán – magával ragad a súrlódó közeg. Szintén a perdületmegmaradásból következik, hogy a leszakadó örvények egyenként követik egymást és ellenkező forgásirányúak. A leszakadó örvények ily módon kialakuló egymásutánját nevezik Kármán-féle örvénysornak. Tovább a folytatáshoz

Nyolc repülés, 21 feladat volt a BubbleGym 2015 edzőtáborban

Idén másodszor került megrendezésre a BubbleGym ballonos edzőtábor. A tavalyi veresegyházi helyszín után a Nógrád megyei Bánk volt a központ, ami azért is jó döntés volt, mert a falu szélén találtunk egy megfelelő felszálló területet és így nem kellett annyit autóznunk, mint az előző évben.

2015-04-25 17.50.43

A repülési terület is kiváló, nagyon szép környezet és rengeteg leszállási lehetőség.  A légtéri korlátozások a repülési irányokban legalább 6500 ft-ig adtak lehetőséget emelkedni, de volt egy ballonunk transzponderrel is.

2015-04-22 18.27.39

Elméleti képzéseken foglalkoztunk a versenyszabályzat változásaival, büntetési útmutatóval a versenyrendezői kézikönyvből, a versenyzők navigációját és együttműködését segítő programmal, valamint volt ismeretfelújító tanfolyam is.

Az UNICEF-es ballonnal világkörüli úton lévő Andrew Parker is csatlakozott hozzánk. A 2013-ban indított Flying High For Kids World Balloon Project során minden érintett ország helyi UNICEF szervezete rendez nekik bemutatókat. A magyarországi UNICEF nem ért rá ilyesmire, ezért csatlakoztak hozzánk és repültek velünk. A helyi óvodásokat is meginvitáltuk, hogy ismerkedjenek a ballonozással.

2015-04-24 17.49.51 2015-04-24 18.49.36 2015-04-23 18.38.28 2015-04-24 17.36.28

A világkörüli UNICEF ballon útvonala

A versenyszezon kezdete előtt az időjárás lehetőséget adott, hogy minden tervezett repülés végrehajtsunk. Nyolc felszállásból 21 feladatot hajtott végre a változó létszámú mezőny, de volt egyszerre hat ballon is a levegőben. Reméljük, hogy a ma kezdődő krosnói versenyen, ahol a 42 ballon között öt magyar is lesz, meghozza az eredményt a felkészülés. Sok sikert Ritának és a fiúknak!

2015-04-24 07.18.14 2015-04-24 06.56.11

Solar Impulse 2 – napenergiával a Föld körül

Solar Impulse 2Elstartolt Abu-Dzabiból hétfőn kora reggel a Solar Impulse 2 elnevezésű napelemes svájci repülőgép, amelynek két pilótája be akarja bizonyítani, hogy lehetséges körberepülni a Földet egyetlen csepp hagyományos, környezetszennyező üzemanyag nélkül.

Felszálláskor André Borschberg svájci üzletember, egykori katonai pilóta ült az együléses gép kormányánál. Borschberg és honfitársa, a pszichiáter és léghajós Bertrand Piccard felváltva vezetik majd a Solar Impulse 2-t.

Az eredetileg szombatra tervezett startot a térségben uralkodó heves szél miatt egy nappal elhalasztották. Vasárnap pedig 42 perccel tervezett időpont után, helyi idő szerint 7 óra 12-kor (közép-európai idő szerint 5 óra 12 perckor) sikerült elstartolni.

Az indulást bejelentő vasárnapi abu-dzabi sajtóbeszélgetésen a két pilóta elmondta, missziójuk célja hozzájárulni a klímaváltozás elleni küzdelemhez. Szerintük a globális felmelegedés „fantasztikus lehetőségeket kínál arra, hogy új környezetbarát technológiák kerüljenek piacra, amelyek segítenek megőrizni bolygónk erőforrásait, munkahelyeket teremteni és fenntartani a gazdasági növekedést”.

A négy napelem-meghajtású motorral működő Solar Impulse 2 (SI2) pilótái azt tervezik, hogy keleti irányban elindulva és 35 ezer kilométert megtéve ide térnek vissza körülbelül öt hónap múlva. Útjuk az Arab-tengeren át Indiába, majd Mianmaron át Kínába vezet. Innen átrepülik a Csendes-óceánt, átszelik Észak-Amerikát, majd az Atlanti-óceán felett is átkelnek, hogy Dél-Európán és Észak-Afrikán keresztül visszatérjenek kiindulópontjukra. A hosszú úton tucatnyi köztes megálló szerepel, a pilóták ezek alkalmával váltják egymást az együléses repülőgépen.

Solar Impulse 2

A SI2-es 72 méteres szárnyfesztávolsága eléri az Airbus A380-ét, súlya azonban mindössze 2300 kilogramm, ami 150-ed része a Superjumbo becenevű nagygépének. A 2014 áprilisában bemutatott repülőgép végsebessége 140, utazósebessége 90 kilométer/ óra. A világkörüli utat azonban a tervek szerint viszonylag alacsony – 50 és 100 kilométer közötti – sebességgel, 8500 méteres magasságban, 25 levegőben töltött nap alatt teszi majd meg.

A projekt vezetőjének, Bertrand Piccard-nak a vérében van a kísérletezés. Nagyapja Auguste Piccard svájci fizikus volt, aki 1932-ben 16,2 kilométeres magasságot ért el léggömbbel, 1947-től pedig mélytengeri kutatásokba kezdett, és saját tervezésű batiszkáfjával több mint három kilométer mélyre merült. Az ő fia, Jacques Piccard 1960-ban lejutott a Mariana-árok 11 kilométeres mélyére, unokája, a Solar Impulse projektet vezető Bertrand Piccard pedig 1999-ben Brian Jonesszal elsőként kerülte meg hőlégballonnal a Földet.

Két világrekordot is megdöntött az amerikai Troy Bradley és az orosz Leonid Tiukhtyaev gázballonnal

A Two Eagles ballon csapat örömmel jelenti, hogy a Two Eagles ballon biztonságosan befejezte a repülést, a Mexikói Baja félsziget partja mellett, La Grande Poza közelében. A pilóták csendes időben, a vízre szálltak a le a parttól kb. 4 mérföldre. A ballon stabil, még mindig fel van töltve és a pilóták jól vannak.

track
Troy Bradley és Leonid TiukhtyaevSzél az alsóbb rétegekben a parttal párhuzamosra fordult, ezért döntöttek a pilóták úgy, hogy biztonságosabb lesz a vízre szállás. Mexikói hatóságok teljes mértékben együttműködnek és a parti őrség útban van a ballonhoz. Várhatóan a gondolát kivontathatják a partra.

A nemzetközi szabályok engedélyezik a vízre szállást, így a két megdöntött világrekord nem kerül veszélybe. Korábban két ballonos föld körüli repülés is vízre szállással ért véget, de a rekordokat bejegyezték.

Az amerikai Troy Bradley és az orosz Leonid Tiukhtyaev két világrekordot is megdöntött. Ők repültek a legmesszebbre és a leghosszabb ideig gázballonnal. A repülés befejezése hat nap, 16 óra és 37 perc után történt (160h 37m, 2015. 01. 31., kb. 07:01 MST vagy 14:01 UTC) a parttól 6646 mérföldre (10.696 km).

Two_Eagles_inflight-012615

 

TwoEagles

A Two Eagles ballon csapat honlapja.

Frissítés: A pilótákat és a ballon tartozékait egy halászhajó vette fel. A pilóták megérkeztek Albequerque-be, ahol a repülés irányító központja volt.

Ballon a halászhajón

Ballon a halászhajón

Megérkezés után a halászhajón

Megérkezés után a parton

Troy Bradley és Leonid Tiukhtyaev a sajtótájékoztatón

Troy Bradley és Leonid Tiukhtyaev a sajtótájékoztatón

Huszonöt ballonos kifestőkép

Közelegnek az ünnepek, ezért egy ajándék ötletet kaptok, amit gyerekeknek lehet adni. Huszonöt ballonos kifestőkép. Nyomtassátok ki és adjátok oda a kicsiknek.  Ha elkülditek a kész remekműveket, akkor megosztom majd itt, hogy mindenki gyönyörködhessen benne.

Ballonos kifestőképek

A ballonos kifestő nyomtatható, 25 oldalas PDF változata letölthető innen (5 MB).

1783-ban repült először ember a levegőben

 Montgolfier-fivérekAz 1700-as évek közepén a franciaországi Annonay-ban működő papírgyáros család két sarja, a később csak Montgolfier-fivérekként ismert Josef és Etienne kísérletezni kezdtek, és először vízgőzzel próbálták magasba emeltetni légballonjukat, de a kihűlő vízgőz kicsapódott és átnedvesítette a papírból készült légballont.

Később arra figyeltek fel, hogy az égő papír hamuja felszáll az ég felé. A zárt füstöt is fel akarták használni, de az hamar lehűlt, és a jármű a földre ereszkedett. Végül az alulról történő folyamatos melegítés mellett döntöttek. Először üresen engedték fel léggömbjüket a magasba, később állatokat (egy juhot, egy kakast és egy kacsát) helyeztek a kosárba. Végül eldöntötték, hogy elvégzik az első emberes repülést. Montgolfier ballonXVI. Lajos király rabokat akart a próbarepülésre felhasználni, de egy fiatal orvos, Pilâtre de Rozier és Francois d’Arlandesmárki vállalta, hogy beszállnak a légballon gondolájába. A hivatalos, több száz meghívott előtt végrehajtott repülésre 1783. november 21-én került sor. A repülés 25 percig tartott, ezalatt kb. 7,5 km-t sikerült megtenni. Maga a léghajó vászonból készült, amelyet papírral béleltek ki. A léggömb alja nyitott volt, alatta egy rácson szalma és száraz fa égett, és annak füstje, illetve a felmelegedett levegő emelte magasba a léggömböt.

230 éve repült először ember a levegőben