Térkép kategória bejegyzései

Sikeres cseh távrepülési rekord

2017. február 25-én Turnovból (CZ) Tázlárra repült Jan Suchy (25) és Ondrej Kostrhun (18), amivel cseh rekordot állítottak be időtartamban és távolságban.

Tovább a folytatáshoz

Guinness rekordkísérlet: Ázsia – Európa repülés

A Sky Fair 2013 Nemzetközi Hőlégballon Verseny – ami FAI által jóváhagyott sportrendezvény volt – résztvevői a versenyprogram után egy különleges repülést is végrehajtottak. A vendéglátó Kungur (Perm régió) városból elutaztunk egy Pervouralsk – Jekatyerinburg külvárosa – melletti pontra az E22-es főút mellett (56.870553, 60.047951), ahol egy hatalmas oszloppal díszített emlékhely jelzi Európa és Ázsia határát. Itt gyülekezett a 22 hőlégballon személyzete. A Kungur és Pervouralsk közötti 250 km-es távolság nem tűnik soknak, de az orosz autóbusz és útviszonyok kimerítővé tették az utazást, ezért jól esett az ebéd és a pihenő. A szervezők egy folklór műsorral is kedveskedtek a résztvevőknek.

SAMSUNG

Folklór műsor Európa és Ázsia határán

A pilótáknak tartott eligazítás után a 22 ballon egy része közvetlenül az emlékhely mellett, a többiek egy közeli tisztáson készülődött a felszálláshoz az Ázsiai oldalon. A területen hatalmas erdőségek, tavak vannak és csak néhány olyan tisztás, ami alkalmas a le- és felszállásra. Ezért nem terveztünk hosszú repülést, hanem a két földrész közötti határ átrepülése volt csak a cél, amit sikeresen végre is hajtottunk.

Eligazítás a repülés előtt

Eligazítás a repülés előtt

SAMSUNG

Felszállás az Ázsiai oldalról

A repülést ugyan azokkal az eszközökkel rögzítettük és értékeltük, mint a versenyfeladatokat. A repülés után a GPS adatrögzítők ellenőrzését a verseny tisztségviselői végezték el. Ekkor kiderült, hogy egy pilóta csak a repülés közben kapcsolta be a GPS-t. Így az ő felszállási adatait nem tudtuk dokumentálni, de így is ez volt az első alkalom, amikor rögzítették, hogy ennyi hőlégballon átrepülte Ázsia és Európa határát. A szervezők elindították a Guinness rekord jóváhagyásának kérelmét.

Asia-Europe flight

A zöld vonal Európa és Ázsia határát mutatja, a piros vonalak a ballonok nyomvonalai

Elsőként szálltunk fel

Európa – Ázsia repülés. Elsőként szálltunk fel és mi repültünk a legdélebbre.

További képek az eseményről ittitt, itt és itt.

Open Aviation Map – ingyenes naprakész légi navigációs térképek

Az Open Aviation Map projektet bő egy éve egy norvég és egy magyar fiatal kezdte el, azzal a céllal, hogy szabadon elérhető légi navigációs térképeket hozzanak létre. Open Aviation Map - ingyenes naprakész légi navigációs térképekA projekt egy év alatt eljutott odáig, hogy Magyarország területére hagyományos papír, mobiltelefon, tablet, vagy weboldalon is navigációt segítő térképeket tett elérhetővé.

A légi navigáció fontos biztonságtechnikai kérdés. VFR pilóták, vitorlázó repülők, siklóernyősők vagy microlight pilóták számára különösen fontos, hogy saját pozíciójuk viszonylatában meg tudják állapítani az őket körülvevő navigációs pontok ill. légterek helyzetét. Az Open Aviation Map projekt többek között ebben kíván segítséget nyújtani mobil- és papíralapú ill. online eszközökkel

Open Aviation Map - ingyenes naprakész légi navigációs térképek2013. március eleje óta érhető el a projekt első mobil alkalmazása, amely Google Android 2.2-es és annál frissebb változatot futtató telefonokon és tableteken futtatható, a Google Play-ből tölthető le ingyenesen. Az alkalmazás jelenleg Magyarország VFR térképét képes megjeleníteni, a kezdeti letöltés után természetesen internet kapcsolat nélkül. A térkép referenciaképpen is használható, ill. a telefonba épített GPS vevő segítségével a pilóta pozícióját élőben is mutatja a térképen. Egy alap részletességű térkép mellett több tárolóhely feláldozása árán egy nagyobb részletességű térkép is elérhető azok számára, akik különösen pontosan szeretnék látni a pozíciójukat.

A mobiltelefonos változat mellett elérhetőek az Open Avation Map projekt keretében papírra nyomtatható VFR navigációs térképek, Lambert ill. Mercator projekcióval egyaránt. Az egész Magyarországot felölelő térkép 1:500.000 léptékű, míg a Budapest környékét ábrázoló térkép 1:250.000 léptékkel készült. A térkép a Creative Commons un. “Nevezd meg & Így add tovább” licensze mentén érhető el, ami egyszerűen annyit jelent, hogy bátran másolható, terjeszthető, nyomtatható, amennyiben az eredeti forrás mindig megjelölésre kerül ill. esetleges módosított változatok ugyanilyen feltételek mellett érhetőek el.

A fentiek mellett egy hagyományos web böngészővel elérhető változata is van a térképnek, aminek segítségével indulás előtt megvizsgálhatjuk az egyes légterek, navigációs pontok helyzetét. Ennek a térképnek külön előnye, hogy a légi navigációs információkat Magyarország foto-realisztikus (Google műhold) térképe felett is nézhetjük, ami jobban elősegíti a légterek helyzetének vizuális navigációs pontokhoz képesti megértését.

Az Open Aviation Map-ben található légterek a hivatalos magyar eAIP publikáció alapján történtek és ezek alapján kurrens információt tartalmaznak.

Open Aviation Map - ingyenes naprakész légi navigációs térképekA projekt célja, hogy idővel egész Európa területét felölelő, nyíltan elérhető légi navigációs adatbázist építsen ki, és ezen adatokra építve különböző, a pilótákat segítő megoldásokat biztosítson. Ezen felül az is célja a projektnek, hogy a légi navigációs adatok egy nyílt, szabadon elérhető és gépileg feldolgozható adattárban legyenek tárolva, azokat bárki elérhesse és ezekre az adatokra építve akár saját szolgáltatásokat is létrehozzon.

A projekt nyílt technológiákra épít, az adatok jelenleg egy, az Open Street Map projektével megegyező PostGIS térinformatikai adatbázisban vannak tárolva. A légügyi információk az OpenGeo Consortiumáltal jegyzett, nyílt forrású GeoTools ill. GeoServer eszközök segítségével kerülnek feldolgozásra. Az Open Aviation Map projekt maga is nyílt forrású, a projekt okán írt összes software eszköz forrása elérhető a projekt Google Code oldalán keresztül.

Az Open Avation Map projekt következő célja, hogy technológiailag átálljon a EuroControl és az FAA által létrehozott Aeronautical Information Exchange (AIXM) formátumra a légügyi adatok tárolása területén. Eme átállás után további európai országok feldolgozása, tárolása az egyik cél. Ezen túl a térképek megjelenítésének folyamatos javítása, valamint újabb megjelenítési módok, pl. iPhone / iPad alkalmazás létrehozása a cél. Távlati célok közé tartozik a navigációs információk felülnézeti megjelenítése mellett egy valóban 3D, kiterjesztett valóság jellegű megjelenítés, ami még jobban segítheti a VFR pilótákat a légterek közötti boldogulásban.

Android app on Google PlayAz Open Avation Map projekt egy non-profit, önkéntes kezdeményezés, ezért a projekt várja mind a tevékeny segítőkész embereket, adományokat, visszajelzéseket, ill. bármilyen más formájú támogatást amely segíti az előrehaladásban.

 forrás: jetfly.hu